paralotnie

Paralotnia – czyli miękki szybowiec, jako urządzenie służące do przemieszczania się w przestrzeni powietrznej, została odkryta dopiero w 1961 roku. Jednakże bardzo szybko zauważono w tym niezwykłym wynalazku potencjał, który postanowiono wykorzystać w celach rekreacyjnych i sportowych. Dziś bowiem paralotniarstwo jest w niektórych kręgach niezwykle popularnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Paralotnia, która waży zaledwie 20 kg, a są także konstrukcje o wadze dużo niższej, zbudowana jest głównie ze skrzydła, do którego przyczepiona jest uprząż. Czasami zdarza się, że paralotnia posiada także napęd, jest nim silnik posiadający śmigło, który umieszcza się na plecach pilota. Trzeba dodać, że obowiązkowym wyposażeniem tego nowoczesnego szybowca jest spadochron zapasowy, zwany fachowo systemem hamującym.

W zależności od rodzaju można wyróżnić kilka podstawowych typów paralotnii.

Do najpopularniejszych należą zwykłe paralotnie służące do latania. Posiadają one napęd i specjalny profil stabilizujący skrzydła. Można ich z powodzeniem używać na terenach nizinnych. Trzeba jednak wyszukać do startu zbocza o odpowiednim nachyleniu.

Innym typem są paralotnie górskie. Cechą charakterystyczną jest dla nich przede wszystkim bardzo niska waga. Całość sprzętu nie przekracza bowiem 5 kg. Używa się ich głównie do dokonywania zlotów ze szczytów.

Paralotnia jest niezwykłym szybowcem, dzięki któremu można spoglądać na świat z góry i podziwiać piękne krajobrazy pod warunkiem, że posiadamy Świadectwo kwalifikacji pilota paralotni.