Marzenie o podniebnych lotach, upodobnieniu się do ptaków , byciu wolnym i zdobywaniu niezmierzonych przestrzeni od zarania dziejów towarzyszyło człowiekowi. Ludzie z zazdrością spoglądali więc w niebo i wyobrażali sobie chwilę, w której ludzkie stopy oderwą się od ziemi.
Niestety śmiałe zdobywanie terenów, które nie były przeznaczone dla ludzi wiązało się od zawsze z pewnym ryzykiem. Najlepiej przekonał się o tym mityczny Ikar, którego lot skończył się katastrofalnie. Tragiczna śmierć Ikara jest symbolem i przestrogą przed zbytnią śmiałością, szaleństwem i brakiem odwagi. Mit ten poza tym dał natchnienie wielu konstruktorom, którzy przez lata próbowali wzbić się, podobnie ja mitologiczni śmiałkowie, w niebo niczym ptaki.
Pierwsi piloci
Jednym z wielu z nich był Leonardo da Vinci – geniusz, który wyprzedził myśl lotnictwa o wielki. Artysta ten znany większości ludzi jako malarz przepięknych dzieł, w tym najsłynniejszego Mona Lisy, próbował skonstruować maszyny dzięki którym człowiek poznawałby Europę. Niestety jego myśl w tamtych czasach nie mogła być zrealizowana. Zarówno poprzez warunki techniczne i brak odpowiednich materiałów stały się główną barierą konstrukcyjną, dlatego właśnie niektóre z projektów mogły ujrzeć światło dzienne dopiero po ponad 400 latach. Najpopularniejszym pomysłem Leonarda da Vinci był mięśniolot, czyli ówczesny samolot napędzamy siłami mięśni człowieka. Myśl tę artysta porzucił jednak po wnikliwej obserwacji świata odwodów i ptaków. Do dziś uważa się go za fantastycznego i niezwykle oświeconego człowieka, który obok malowania pięknych dzieł stworzył prototyp aeroplanu, śmigłowca, spadochronu, roweru czy samochodu.
Jednak na pierwszy lot przyszło ludzkości długo jeszcze czekać. Data pierwszego prawidłowego lotu samolotem to 17 grudnia 1903 roku. Wtedy to dwaj Amerykanie, bracia Wright wykonali serię udanych lotów, pierwszym na świecie poprawnie latającym samolotem Flyer, własnej konstrukcji.
5 października 1905 roku, Wilbur Wright (startując przy pomocy katapulty z Huffman Prairie) odbył lot który trwał już 39 minut, pokonując przy tym ponad 24 mile. Pokazom tym asystowali sąsiedzi i miejscowa prasa. Równolegle do osiągnięć braci Wright, nastąpił gwałtowny rozwój lotnictwa francuskiego, co dało początek rozwojowi lotnictwa na świecie.
O współczesnym lotnictwie więcej na www.polishairports.eu.