bombowiec

Ludzie od zawsze marzyli o lataniu. Patrząc w niebo wyobrażali sobie, jak wspaniale jest wznosić się w powietrze i spoglądać na świat z lotu ptaka. Na pierwsze zasadnicze osiągnięcia przyszło jednak ludzkości czekać aż do końca wieku XVIII, kiedy to pierwszy balon o dość jeszcze prymitywnej konstrukcji skutecznie wzbił się w powietrze. Od tego czasu nastąpił ogromny skok rozwojowy, który dodatkowo został przyspieszony przez Wielką Rewolucję Francuską.

Wynalezienie maszyn latających: statków powietrznych i samolotów miało ogromny wpływ także na rozwój działań wojennych. Szybko bowiem wynalazki te znalazły swoje stałe miejsce w wojsku. Balony i sterowce wykorzystywano głównie do zadań zwiadowczych. W celach niszczenia obiektów naziemnych lub statków używano z kolei bombowców. Bombowce są specjalnie skonstruowanymi samolotami, których głównym zadaniem jest transport bomb. Właśnie między innymi bombowce sprawiły, ze pierwsza wojna światowa miała, w stosunku do wcześniejszych działań wojennych, bardzo nowatorski i okrutny charakter. W zależności od konstrukcji maszyny te mogły zabierać na swój pokład nawet do 9 ton bomb. Bombowców lekkich używano głównie do działań dziennych odbywających się niedaleko frontu. Mogły zabrać na swój pokład zaledwie 400 kg bomb, lecz dzięki temu były niezwykle zwinne i prędkie. Jeśli wróg był oddalony a dowództwo planowało akcję nocną, to wówczas wykorzystywano maszyny i średnim udźwigu. Wolniejsze, ale takie, które mogły zabrać do 1 tony ładunku wybuchowego.

Skonstruowanie bombowca odegrało więc niebagatelną rolę w dziejach ludzkości. Wpływało nie tylko na przebieg wojem XX i XXI wieku, ale również wyło ważnym czynnikiem odstraszającym, czyli przyczyniło się do pokoju.

W latach po II wojnie światowej uzbrojenie strzeleckie bombowców pełniło znacznie mniejszą rolę i zostało znacznie ograniczone, a na większości konstrukcji zanikło, zwłaszcza na bombowcach strategicznych. Dłużej stosowano jedynie stanowiska ogonowe działek, zwłaszcza na konstrukcjach radzieckich. Współczesne bombowce taktyczne mogą posiadać do samoobrony pociski rakietowe powietrze-powietrze.