apollo

„Są rzeczy na niebie i ziemi, które nie śniły się ludzkim filozofom”. Do jednej z nich można bez wątpienia zaliczyć pierwszy lot człowieka na Księżyc. To przełomowe wydarzenie w historii lotnictwa i w historii myśli ludzkiej w ogóle miało miejsce 21 lipca 1969 roku i było oczywiście poprzedzone skrupulatnymi przygotowaniami. Ten „mały krok człowieka, lecz wielki skok rodzaju ludzkiego” był bezprecedensowym wydarzeniem , które postawiło cały świat na nogi.

Okazało się bowiem, że człowiek z powodzeniem może zdobywać nie tylko przestrzeń powietrzną, ale również odbywać podróże kosmiczne i stąpać po innych ciałach niebieskich. Lądowanie na Księżycu było też wyrazem niezwykłego rozwoju myśli lotniczej, która nie zatrzymała się wyłącznie na ulepszaniu dotychczasowych samolotów i nastawiona była na zdobywanie obszarów dotąd niemożliwych.

apollo
Misja Apollo

Misja załogi Apolla 11, w skład której oprócz wspomnianego już Amstronga wchodzi też pilot lądownika Edwin Aldrin i Michael Collins– pilot modułu załogowego, zakończyła się ogromnym sukcesem. Aldrin i Astrong przez 21 godzin spędzonych na srebrnym globie zebrali ponad 20 kilogramów materiału badawczego, którymi były skały księżycowe i udowodnili, że człowiek może nie tylko łatać w powietrzu, ale też odbywać podróże w kosmosie.

Od tego momentu ludzie zaczęli więc marzyć o kosmicznych eskapadach, turystycznych wyprawach na Księżyc. Niestety żadne z tych fantazji się nie spełniły się i choć najbogatsi mogą pozwolić sobie dziś na kosmiczną Odyseję, to dla przeciętnego człowieka lot w Kosmos jest nadal tylko marzeniem.

Kolejna misja księżycowa w ramach programu Apollo została zorganizowana w listopadzie 1969 roku. Ta misja nosiła oznaczenie Apollo 12 i została zrealizowana pomiędzy 14 a 24 listopada 1969.

Misja Apollo 13 była trzecią misją programu Apollo z planowanym lądowaniem ludzi na powierzchni Księżyca. Eksplozja zbiornika z tlenem w module serwisowym nie tylko uniemożliwiła lądowanie na Księżycu, ale także spowodowała rozpoczęcie walki o życie załogi.